Łapanie za nogawki

Często spotykamy się z pewnym nawykiem psów, jakim jest łapanie za nogawki. Najczęściej dotyczy to psów młodych, skorych do zabawy. Ofiarami takiego podgryzania są zarówno właściciele psów jak i ludzie całkowicie obcy dla czworonoga.

Przyczyny takiego zachowania mogą być różne. W przypadku młodych psów jest to forma zabawy. Szczeniaki podgryzają się w zabawie z innymi psami z miotu i często taki nawyk im właśnie pozostaje. Dlatego jeśli bawimy się z naszym psem, a on nie ma ochoty kończyć zabawy, łapie po prostu zębami za naszą nogawkę. Jeśli problem dotyczy psów dorosłych, może być to forma obrony: obrony siebie lub właściciela. Oczywiście i w jednym i w drugim wypadku takie zachowanie powinno być eliminowane.

Jak w takim razie sobie z tym poradzić? Trzeba na pewno za każdym razem wydawać komendę “nie wolno” lub inną, dotychczas używaną w przypadku niepożądanych zachowań psa. Jeśli natomiast to nie pomaga można sięgnąć po system elektroniczny do tresury jakim jest obroża elektroniczna z pilotem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *